0224 451 13 13
BLOG ARŞİV
Bursa Hakimiyet Gazetesi'nin Sünnetle İlgili Haberi

Dikkaldırım Mahallesi'nde oturan C.N, 10 yaşındaki oğlunu, sünnet ettirmek üzere bir süre sağlık ocağında çalıştığı öne sürülen ve bölgede 'sünnetçi' olarak tanınan kişiyle anlaştı. Söz konusu sünnetçi, pazar günü çocuğun oturduğu sitenin otoparkında bulunan odada yaptığı sünnet sırasında, çocuğun cinsel organının üçte biri kesilerek koptu. Acı içinde bağırmaya başlayan, bir anda kanlar içinde kalan çocuk, yakınları tarafından kopan parçayla birlikte önce Çekirge Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Oradan da Çekirge Çocuk Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından UÜ Tıp Fakültesi'ne gönderilen çocuk, Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan başkanlığındaki ekip tarafından ameliyata alındı.

OTOPARKTA SÜNNET 
Genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonla cinsel organının kopan parçası yerine dikilen çocuk, tedavi altına alındı. Çocuğun babası C.N, yaptığı açıklamada, adını vermek istemediği mahalle sünnetçisinin iki gün önce yaptığı sünnet sırasında olayın meydana geldiğini bildirdi. 
Otoparkta bulunan odada yapılan sünnet sırasında, "çocuğunu o halde görmeye dayanamadığı için" kendisinin yerine yakınlarının odada bulunduğunu anlatan C.N, dışarıda beklerken, "koptu, çekilin" diye bir ses duyduğunu, ardından da ağlayan oğlunun kanlar içinde odadan çıkarıldığını söyledi. 
C.N, "Çevredekiler 'çok iyi sünnetçidir' dediler, biz de ona sünneti yaptırmaya karar verdik. Ne bilirdim böyle olacağını? İki hastane dolaştıktan sonra üniversiteye götürdük. Orada yapılan müdahaleyle oğlum kurtuldu" dedi.
C.N, oğlunun sünnetini yapan kişiyle ilgili suç duyurusunda bulunup bulunmayacağının sorulması üzerine, "Ne yapacağımı bilemiyorum" yanıtını verdi. UÜ Tıp Fakültesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan da çocuğun cinsel organının başı ile birlikte üçte biri tam olarak kopmuş şekilde hastaneye getirildiğini kaydetti. Çocuğu genel anestezi altında acilen ameliyata aldıklarını ve kesilen parçayı yerine diktiklerini belirten Balkan, şöyle konuştu: "Kopmuş parça bir gaz bezi içinde bize getirildi. Parçayı önce özel solüsyonlarla temizledik, daha sonra diktik. Tam kesik olduğu için idrar yolunda da sorun meydana gelmişti, operasyonda idrar yolunu da onardık. Başarılı bir operasyondu, ancak yüzde 70 oranında iyileşme olabilir. Bu yüzden 2-3 ameliyat daha gerekebilir. Ancak bundan daha önemlisi bu olayın çocukta yarattığı psikolojik travma. Çocuğun yarası iyileşse de psikolojik sıkıntılar yaşayacağını düşünüyoruz. Çocuk, ileride erkekliğiyle ilgili sıkıntılar, psikolojik sorunlar yaşayabilir." Prof. Dr. Emin Balkan, çocuğun bir hafta hastanede kalacağını ve psikiyatri bölümünden de yardım istediklerini belirtti.